Rynek używanych nośników danych prężnie się rozwija. Nowe technologie i spadające ceny dysków elektronicznych powoduje to, że coraz więcej użytkowników chce wymienić swój dysk czy pamięć na nowocześniejszy. Dotychczas używane przez nich nośniki zostają najczęściej sprzedawane na rynku wtórnym. Jest tylko jeden problem. Ludzie sprzedają nośniki ze swoimi danymi, nie troszcząc się o ich właściwe usunięcie. 

Przeprowadzono wiele badań, które miały sprawdzić, jak dokładny jest proces czyszczenia nośników przed ich sprzedażą. Badacze przetestowali serię losowo zakupionych nośników, w sklepach internetowych, portalach aukcyjnych jak również używanego sprzętu komputerowego.

Badania pokazały, że ponad 65 % różnych zakupionych nośników nadal zawierało prywatne dane poprzednich właścicieli. Na urządzeniach znaleziono lub łatwo dało się odzyskać różnego rodzaju dokumenty m.in. skany dokumentów osobistych, wyciągów finansowych, dokumentacji medycznych, dokumentów podatkowych, pocztę osobistą, dokumenty firmowe a nawet filmy i zdjęcia osobiste.

Niestety okazało się, że tylko jedna czwarta zakupionych w ten sposób nośników danych, zostało poprawnie wykasowanych i nie można było, nawet profesjonalnie, z nich odzyskać danych. Część z zakupionych nośników było uszkodzonych, ale nawet z nich udało się odzyskać część danych. Zarówno Dla badaczy, jak i dla nas, zadziwiające jest to ponad dziesięć procent osób wcześniej użytkujących te nośniki w ogóle nie usunęła danych.

W dzisiejszych czasach tak luźne podejście do informacji wrażliwych bardzo nas zaskoczyło. Nie mieści nam się w głowach jak można tak lekceważąco przekazywać obcym ludziom poufne dane. Dużo się słyszy o kradzieżach tożsamości, a nie usuwając poprawnie swoich danych oddajemy je w ręce osób przypadkowych.

Jak skutecznie usunąć dane z każdego nośnika?

Technicy specjaliści z naszego laboratorium radzą, by przed odsprzedażą nośnika, koniecznie wykasować z niego dane a następnie nadpisać wykasowane informacje. Można to łatwo zrobić, korzystając z jednego z ogólnie dostępnych programów, które automatycznie nadpisują nośniki przypadkowymi ciągami zer. Uniemożliwi to odzyskanie pierwotnie zapisanych na nim danych. Warto zadbać również o to, żeby zrobić kopię ze starego nośnika przed jego sprzedażą. Często spotykamy się z sytuacjami skasowania użytecznych danych.. Można również zaszyfrować dane na dysku. Wówczas ich odtworzenie przez osoby niepowołane będzie niemożliwe. Oczywiście warto do tego celu użyć dobrego algorytmu szyfrującego.