Kiedy tracimy dostęp do danych na jakimkolwiek urządzeniu, czy to w laptopie, czy na  penDrive, czy na karcie pamięci, czy na Dysk HDD SSD USB, przeważnie od razu wpadamy w panikę. Co robić? O co  w ogóle chodzi? Co może być przyczyną? Najczęściej sięgamy do wyszukiwarki Google i staramy się czegokolwiek dowiedzieć. Przecież te dane to życie lub śmierć dla wielu z nas.

Wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „Odzyskiwanie danych” albo „Dysk USB przestał działać” lub „PenDrive chce się formatować”.

Po wciśnięciu „ENTER” dostaniemy oczywiście,  kilkadziesiąt wyników związanych z tymi zagadnieniami. Wyświetlają się strony zarówno z profesjonalnymi Laboratoriami jak i zwykłymi serwisami komputerowymi. Którą stronę kliknąć, gdzie się udać, co na szybko wybrać? Przecież nie mamy dostępu do najważniejszych danych i trzeba działać.

Czym różni się zwykły serwis komputerowy od profesjonalnego laboratorium?

W odróżnieniu od profesjonalnych miejsc, jak Centrum Napraw Laptopów serwisy komputerowe powstają jak grzyby po deszczu, gotowe na potrzebę chwili, czyli kiedy się pojawi biznesowa luka, gdzie można zarobić co nieco na zapotrzebowaniu klientów. Najczęściej takie serwisy starają się zarobić na wszystkim, co wpadnie im w ręce. Obsługa firm, indywidualnych klientów, szkolenia w obsłudze komputera, naprawy laptopów, sieci teleinformatyczne, w końcu odzyskiwanie danych. Nie mają żadnej specjalizacji w tym co robią. Najczęściej te  firmy pojawiając się na rynku inwestują w reklamy, by przyjąć jak najwięcej zleceń i w szybkim czasie ściągnąć do siebie jak najwięcej klientów. Kiedy już takowy się pojawi obiecują złote góry i profesjonalne usługi w domu, z dostawą i od ręki. Niestety ten model biznesu zawodzi klientów po paru miesiącach. Terminy się wydłużają, a usługi nadal są nie wykonane lub wykonane po niewłaściwie.

Jeżeli tracimy najważniejsze dane, warto się zastanowić, komu chcemy powierzyć ich odzyskiwanie.  Czy bardzo zależy nam na kosztach czy na sukcesie.

Oprócz serwisów komputerowych w wyszukiwarce pojawią się wyniki profesjonalnych laboratoriów Odzyskiwania Danych. Te firmy  są zupełnie inaczej przygotowane do świadczenia zaawansowanych usług. Posiadają odpowiednią kadrę inżynierską, wyspecjalizowany sprzęt, doświadczenie, a przede wszystkim świadomość znaczenia informacji dla klienta.

Tu nie ma miejsca na pomyłki, darmowe programy cudownie odzyskujące dane ze wszystkiego, nie ma miejsca na błędy, ani na przypadkowość - uda się czy się nie uda.

Owszem są to laboratoria nierzadko nieco droższe, ale za to stawiające na maksimum efektu odzyskania danych. Żaden nośnik nie jest diagnozowany na pałę. Każdą wycenę poprzedza gruntowna analiza możliwości i szans na odzyskanie danych. Często są w stanie określić to nawet procentowo. Warto się więc zastanowić jak bardzo zależy nam na danych i komu powierzyć odzyskiwanie.

Często wśród klientów pokutuje teoria, że lepiej spróbować na początek w najtańszej firmie, a jak się nie uda , to wtedy spróbować w droższej, profesjonalnej.

No niestety to tak nie działa i często nośnik wielokrotnie przeskanowany darmowymi programami, nadpisany, a co gorsza otwierany, rozkładany przez przypadkowy serwis komputerowy , nie nadaje się już do odzysku. Usterki są już zbyt rozległe.

Trzeba tu wziąć pod uwagę rodzaje awarie jakim ulegają poszczególne typy nośników. W szczególności dyski HDD. Usterka usterce nierówna, nieporównywalna i nie można stosować tych samych metod do odzyskiwania danych. Często objawy mogą być podobne, natomiast ich przyczyny spowodowane są zupełnie rozbieżnymi problemami z nośnikiem.

Np. Jeżeli nośnik uszkodzony jest fizycznie, stosowanie programów skanujących nie ma najmniejszego sensu, a może tylko pogorszyć stan takiego nośnika.

Podstawowe błędy popełniane przez nieprofesjonalne serwisy komputerowe potrafią uniemożliwić późniejsze odzyskiwanie danych.

Zlecając odzyskiwanie ważnych danych, nie warto kierować się tylko ceną. Zwróćmy uwagę, że Laboratorium odzyskujące dane przeważnie ma odpowiedni sprzęt i oprogramowanie za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ma również wyszkolona kadrę inżynierską, która ma za sobą wiele lat doświadczeń, najlepsze – profesjonalne oprogramowanie oraz bogate zaplecze wielu części zamiennych. No i co najważniejsze specjalne pomieszczenia, które zapewniają odpowiednie warunki do otwierania nośników i wymiany w nich wewnętrznych elementów.

W przypadkowym serwisie będą to ludzie, którzy nie zajmują się na co dzień odzyskiwaniem danych. Będą zapewne podejmować próby, nie posiadając odpowiedniego sprzętu, posiłkując się darmowym oprogramowaniem, bez gwarancji i bez względu na efekty, zrobią co się da. Oczywiście nośniki nierzadko będą otwierane bez spełnienia podstawowych warunków czystości powietrza. Czym to grozi? O tym między innymi w innych artykułach.

 Warto się zatem zastanowić jak bardzo zależy nam na danych z uszkodzonego nośnika. Czy wolimy zapłacić mniej i ryzykować, że możemy je bezpowrotnie utracić, czy jednak zainwestować większą kwotę i zwiększyć do maksimum szanse na odzyskanie. Podobnie jest z autoryzowanym serwisem samochodowym. Czy wolimy zostawić auto tam, gdzie jest pełne wyposażenie i gwarancja naprawy na najwyższym poziomie, czy naprawa silnika u wulkanizatora, który spróbuje wszystkiego, żeby tylko cokolwiek zarobić. Chyba nietrudno zgadnąć jaką opcję wybieramy.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że odzyskiwanie danych z dysku HDD, to nie to samo co odzyskiwanie danych z dysku SSD, czy odzyskiwanie danych z karty pamięci SD. Nośniki Półprzewodnikowe, to najwyższa szkoła jazdy, ze względu na skomplikowanie procesów zapisu i odczytu danych. Tu tylko naprawdę wąskie grono laboratoriów jest w stanie cokolwiek zrobić.

Czym się zatem kierować, kiedy utracimy dostęp do danych i  wybierając odpowiednie miejsce do ich odzyskania?

W wyszukiwarce wszystkie strony z wynikami wyglądają podobnie. Często serwis komputerowy nie ma nawet własnej siedziby i tylko telefon komórkowy na stronie. Co on może zdziałać? Sami sobie musimy odpowiedzieć na to pytanie. Warto zainteresować się, gdzie powierzamy swoje najcenniejsze dane - zwrócić uwagę ile taki serwis, czy laboratorium istnieje na rynku. Czy informacje na stronie są prawdziwe. Czy ma stacjonarną siedzibę, do której możemy się zgłosić. Czy ta siedziba wygląda ona profesjonalnie. Czy firma posiada referencje od innych klientów.